Turizmde yeni trend: Uyku otelleri

Uyku turizmi pandemi sonrası pek çok kişi işin tutku halini aldı. Dünyanın dört bir yanında sayıları artan özel ‘uyku otelleri’ uzmanlara göre, bir süredir sağlıklı yaşam ve SPA turizminin yerini aldı. ‘İyi geceler’ vaat eden bu yeni trend hesaplamalara göre 2028’e kadar yüzde 8 artacak ve kazancı 400 milyar doları bulacak.

Fortune dergisine göre, küresel hacmi 814 milyar doları bulan ‘sağlıklı yaşam ve SPA turizmi,’ pandemi sonrası şekil değiştirdi. Yeni trendin ismi “uyku turizmi” ya da “slow travel” yani yavaş seyahat… Bazı oteller, müşterilerin iyi uyuyabilmesi için program ve mimari değişikliklere giderken, bazı girişimciler de müşterilerine sadece “İyi geceler” vaad eden “uyku otelleri” açmaya başladı. Bu otellerde uyku kalitesini artıran pek çok etmen kullanıyor. Oda parfümleri özellikle seçiliyor. Ayrıca sunulan bazı uyku programları, vücut sağlığını geliştirmeye ve uyku düzenini iyileştirmeye yönelik imkanlar sunuyor.

Harvard Üniversitesi’nden uyku uzmanı Rebecca Robbins bazı otellerin taktik değiştirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Tatilcilerin tatilden eve yorgun döndükleri dönem bitti. Artık tatil yaparlarken, iyi bir gece uykusu da çekmek istiyorlar. Seyahat ederken uyumak, bir misafirin geri dönme ihtimalinin önemli bir göstergesi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x